Smaller Default Larger

Відзначення 15-ої річниці Греко-католицької Митрополії в Словаччині

У суботу, 28 січня, духовенство та вірні Греко-католицької Церкви в Словаччині, відзначили у соборі св. Йоана Хрестителя в Пряшеві 15-річчя реорганізації цієї Церкви і піднесення її до статусу Митрополичої.

Єпископ Петро Руснак, Апостольський адміністратор sede vacante Пряшівської Архиєпархії, очолив урочисту Архиєрейську Святу Літургію, під час якої співслужив та виголосив проповідь Монс. Нікола Гірасолі, апостольський нунцій у Словаччині та близько двох десятків єпископів зі Словаччини та з-за кордону.

На початку святої Літургії монс. Любомир Петрік, делегат ad omnia Пряшівської Архиєпархії, привітав усіх присутніх єпископів, священиків, монахів та монахинь, представників державної адміністрації, самоврядування зі Словаччини та Угорщини, представників академічної спільноти та всіх вірних, присутніх безпосередньо в катедрі, а також на екранах телевізорів і радіоприймачів. Державне телебачення RTVS і Radio Lumen вели пряму трансляцію з церемонії.

У проповіді Апостольський Нунцій у Словаччині Монс. Нікола Гірасолі висловив велику радість, що може бути присутнім на церемонії як представник Святішого Отця Франциска. Піднесення Греко-католицької Церкви до статусу митрополії п’ятнадцять років тому він назвав великою метою, але й новим початком для цієї Церкви. Він також пригадав довгий вистражданий шлях Греко-католицької Церкви та Греко-католицької громади в Словаччині, яка завжди зберігала вірність, особливо протягом тривалого періоду заборони віросповідання, коли багато вірних пережили великі страждання та жорстокі переслідування, навіть мученицьку смерть. У своїй проповіді він також підкреслив більш ніж 14-річне душпастирське керівництво митрополією та Пряшівською архиєпархією архиєпископа-емерита Яна Баб’яка ТІ. Він також звернувся до всієї Церкви зі словами вдячності: «Від імені Святішого Отця Франциска, якого я смиренно представляю в Словаччині, я знову повторюю вам: дякую. Папа Франциск пишається всіма вами, тим, як ви зберігаєте, живете та проголошуєте віру. Дякую і продовжуйте з таким же ентузіазмом».

Наприкінці богослужіння монс. Любомир Петрік зачитав вітальний лист, який був адресований Святішому Отцю Франциску, а потім було виголошено кілька подячних промов. Апостольський Нунцій у Словаччині Монс. Нікола Гірасолі вручив Владиці Петру медаль від Святішого Отця Франциска, сказавши, що всі вірні заслуговують такої ж медалі та захоплення й вдячності за вірність і дух, з яким вони зберігають і передають віру майбутнім поколінням.

Монс. Бернард Бобер, митрополит Кошицький і голова Єпископської конференції Словаччини, наголосив на витривалості, вірності та величезній відроджувальній силі Бога, якою рясніє Греко-католицька Церква. «Не зрубали навіть гострі сокири комунізму, і я вірю, що навіть байдужість ліберального релятивізму не задушить цю нашу Церкву, повторюю – нашу Церкву візантійського обряду, яка будить всю Католицьку Церкву в Словаччині і потягає усіх за собою. Підбадьорливі слова президента KBS завершилися запрошенням до єдності та взаємного натхнення між нашими Церквами та парафіяльними спільнотами, бо «коли брати добре живуть разом, вони також мотивують невіруючих».

Єпископ Східного округу Євангельської церкви Аугсбурзького віросповідання у Словаччині Петер Мігоч, вказуючи на євангельський уривок про преображення Христа на горі Тавор, наголосив, що в кожній церкві мають бути три «намети», які хотів спорудити апостол Петро. Перший – це стан літургії, який є своєрідним характерним обрядовим знаком церкви, другий – намет мартирії – свідчення, і третій – намет дияконії – служіння. Єпископ Мігоч сказав, що за 15 років митрополії він бачить, що Греко-католицька Церква рухалася і розвивалася в усіх трьох згаданих напрямках.

Насамкінець виступив Владика Петро Руснак, який порівняв життя Греко-католицької Церкви з життям Ісуса Христа. Вимір Духа, води і крові був присутній у житті Ісуса, та був і є присутнім у Греко-католицькій Церкві, яка пройшла через свою смерть і воскресіння. Христос, як виноградна лоза, дав їй ріст і процвітання, разом з Христом вона страждала і кровоточила, вмирала і воскресала з мертвих. Далі Владика процитував 128 псалом, який може бути характерним виразом життя цієї Церкви.

Святу літургію супроводжував спів священичого хору св. Йоана Дамаскина, яку доповнили богослови з хору св. Романа Сладкопівця.

Супровідна програма святкування 15-ї річниці реорганізації Греко-католицької Церкви в Словаччині розпочалася вже в п’ятницю, 27 січня, міжнародною науковою конференцією, яка відбулася на базі Греко-Католицького Богословського факультету Пряшівського університету.

В цих заходах взяли участь також Отці Василіяни, зокрема Протоігумен Провінції Свв. Кирила і Методія у Словаччині о. Володимир Седлачек та Протоігумен Провінції Св. Миколая в Україні о. Франциск Онисько.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

НОВИНИ ЦЕРКВИ

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції