Smaller Default Larger

Вшанування Св. Губерта – захисника всього живого на землі

 

21 грудня 2020 р. Б., в с. Кам’яниця, при Ужгородському лісовому господарстві, відбулося вшанування Св. Губерта, на честь якого тут 5-ть років тому була зведена і у цей самий день посвячена каплиця.

 На відзначення цієї річниці були запрошені Отці Василіяни Провінції Св. Миколая, на чолі з Протоігуменом о. Франціском Онисько ЧСВВ.

Як у справі будівництва й освячення, так і у щорічному вшануванні Св. Губерта, ініціатором та організатором цьогорічного заходу був п. Іван Костів, довголітній Директор Ужгородського лісництва.

Цього дня в Каплиці Св. Губерта була відслужена Божественна Літургія, яку з Протоігуменом о. Франціском співслужили: Провінційний Радник та Ігумен Імстичівського монастиря о. Полікарп Погоріляк, Провінційний секретар та Намісник Провінційного осідку в М. Березному о. Лука Буняк ЧСВВ, Провінційний Економ о. Еммануїл Хмара ЧСВВ, Настоятель Боронявського монастиря о. Еміліян Гавей ЧСВВ та ієромонах Малоберезнянського монастиря о. Йосафат Сичкун ЧСВВ. Літургійний спів провадив бр. Христофор Юрик ЧСВВ.

 

У проповіді Протоігумен найперше коротко пригадав історію навернення Св. Губерта. Цей Святий відомий у всій Європі, як покровитель лісників та мисливців, народився 655 році у Франції. Виходець із багатого роду, він замолоду був пристрасним мисливцем і шанувальником світських розваг.

Одна із легенд розповідає, що відправившись на полювання у Великодню П’ятницю, Губерт побачив у лісі казкової краси оленя. Як тільки він націлив зброю, між рогами оленя засвітився Хрест і почувся голос: «Чи не час уже перестати звірину убивати, чи не час тобі уже Бога шукати?!»

Цей дивовижний випадок різко змінив багатого дворянина і пристрасного мисливця Губерта. Він вирішив посвятити своє життя Богу і стати захисником всього живого на землі.

У всій Європі відомі слова святого Губерта: «Поки ми живемо, то двері милосердя для нас відкриті. Ті, що двері собі не вибрали, будуть змушені пройти через закриту браму. Подумай, ким ти був, ким ти є нині, і ким скоро будеш?! Покайся у своїх гріхах та помирися із Богом».

Опісля Протоігумен зазначив, що „вшановуючи сьогоднішній день і цього святого, одразу згадується початок Енцикліки Папи Франциска LAUDATO SI, про турботу про наш дім.

«LAUDATO SI, mi’ Signore» – «Славен будь, Господи». Словами з цієї прекрасної пісні, – пише Святіший Отець, – святий Франциск Асизький нагадує, що наш спільний дім – як сестра, з якою ми розділяємо життя, і як прекрасна матір, яка прийняла нас у свої обійми.

Але „Сьогодні наша сестра ридає, бо ми завдали їй шкоди своїми зловживаннями та безвідповідальним використанням дарів, якими її нагородив Господь. Ми дійшли до того, що вважаємо себе її володарями і хазяями, які мають право розграбовувати її, коли заманеться. Насильство, що зачаїлося в наших уражених гріхом серцях, знаходить відображення у симптомах захворювання, що проявляється в землі, воді, повітрі та живих істотах. Ось чому сама земля, пригноблена і спустошена, опинилася серед найбільш беззахисних і зневажених бідняків; вона «стогне і разом страждає в тяжких муках» (Рим 8,22).”

Саме тому у цій Енцикліці згадується заклик Св. Івана Павла ІІ, до «глобального екологічного навернення».

Адже руйнування довкілля – надзвичайно серйозна проблема. Тому, наша людська здатність змінювати дійсність, що ми так часто необережно робимо, повинна будуватися на усвідомленні, що всі речі є одвічним даром Бога.

Якраз ця каплиця, – наголосив Протоігумен, – яка збудована і посвячена на честь Св. Губерта, є ось тим євангельським світичем, який пригадує нам про те, що земля і все що в ній, є даром Божим.

Через це молитовне і святе місце, Св. Губерт і сьогодні є захисником всього живого на цій нашій землі.

 

Протоігумен завершив проповідь «Молитвою християн у єдності зі створінням», яку Святіший Отець Франциск подав у своїй згаданій Енцикліці:

Отче, ми воздаємо Тобі хвалу

з усіма Твоїми створіннями.

Вони вийшли з Твоєї всемогутньої десниці;

Вони належать Тобі,

сповнені Твоєї присутності й ніжності.

Славен будь!

Ісусе, Сину Божий,

У Тобі все постало.

Ти воплотився в лоні Марії, нашої матері,

Ти став частиною цієї землі

І дивився на цей світ людськими очима.

Сьогодні Ти живеш у кожному творінні,

У воскреслій славі Твоїй.

Славен будь!

Святий Духу, Ти своїм світлом

Направляєш цей світ до любові Отця

І чуєш стогони створіння,

Ти також живеш у наших серцях,

Щоб спонукати нас до добра.

Славен будь!

Господи Боже,

Єдиний у Пресвятій Трійці,

Предивна спільното безмежної любові,

Навчи нас споглядати Тебе в красі всесвіту,

Де все говорить про Тебе.

Пробуди в нас почуття вдячності

і бажання прославляти Тебе за кожну істоту,

яку Ти створив.

Даруй нам ласку відчувати глибоку єдність

з усім, що існує.

Боже любові, покажи нам

Наше місце в цьому світі,

Як бути знаряддям Твоєї любові

До всіх істот на цій землі,

Бо жодна з них не є Тобою забута.

Просвіти тих, хто володіє владою і багатством,

Щоби не впали в гріх байдужості

І в любові служили для спільного блага,

Допомагали слабким і

піклувалися про цей світ,

У якому ми живемо.

Нужденні і земля волають:

Господи, наповни Своєю силою і

Своїм світлом,

Щоби захищати все живе і

приготувати краще майбутнє.

Щоб прийшло Твоє Царство –

Царство справедливості, миру,

любові і краси.

Славен будь!

Амінь.

 

Після Літургії Протоігумен склав подяку п. Івану Костіву за створення цього молитовного місця, значення якого надзвичайно важливе сьогодні саме у «дбанні про спільний дім», яким є наша «мати земля», як також подяка була висловлена всім учасникам цієї Літургії, між якими основну частину складали представники та працівники «Ужгородського лісового господарства».

При цьому головна молитовна згадка була про світлої пам’яті Владику Мілана Шашіка, який саме й посвятив цю каплицю п’ять років тому 21 грудня 2015 року. Тоді, в посвяченні взяли також участь Преосвященний владика Мілан (Хаутур), єпарх Кошицький (Словаччина), духовенство Ужгорода та району й представники лісництв Словаччини, Угорщини та Польщі.

Відтак слово подяки мав п. Іван Костів, додавши, що цього року виповнився також 75-літній ювілей даного лісгоспу.

Після завершення Богослужіння, для учасників святкування була проведена екскурсія по території лісового господарства.

 

 

 

*******

 

 

 

*******

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції