Smaller Default Larger

Свято Провінції Найсвятішого Спасителя у Львові

 

20 серпня 2021 року у монастирі святого Онуфрія у Львові отці Василіяни відзначили патрональне свято Провінції Найсвятішого Спасителя. Провінція у Чині – це основоположна структурна одиниця Чину, яку очолює Протоігумен, який розподіляє ченців, приналежних до Провінції, до монастирів Провінції. Провінція Найсвятішого Спасителя створена у 1780 році, незабаром після розділу Речі Посполитої. На сьогодні до неї належить більше 300 ченців, які проживають і працюють у 29 монастирях в Україні та Литві.

Урочисту Божественну літургію у церкві святого Онуфрія очолив Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя отців Василіян в Україні о. Йоан Школик, ЧСВВ. У літургії взяли участь Генеральний вікарій Василіянського Чину святого Йосафата о. Йоанікій Чверенчук, ЧСВВ, Протоігумен Провінції святого Миколая на Закарпатті о. Франциск Онисько, ЧСВВ, настоятелі, священнослужителі та браття з переважної більшості монастирів обидвох українських василіянських Провінцій.

Із проповіддю до учасників свята звернувся провінційний радник о. Корнилій Яремак, ЧСВВ, який наголосив, що розвиток Василіянського чину святого Йосафата повинен включати створення нових Провінцій, монастирів, шкіл тощо; зростання кількості покликань та розширення їх географії; підвищення рівня богословської та загальної освіти ченців; запровадження нових методів і форм євангелізації; скріплення внутрішньої дисципліни, взаємного розуміння і співпраці між поодинокими ченцями та спільнотами; поглиблення особистої духовності ченців. Церква і монашество між собою тісно взаємопов’язані: ченці і черниці через свідчення Євангелія впливають на розвиток побожності в Церкві, а тоді в Церкві з’являється багато покликань до чернечого життя. Стан монастирів зазвичай є віддзеркаленням здоров’я цілої Церкви. Про перспективи можна говорити подібно до пророків: якщо нічого не зміниться, то наш Чин святого Василія Великого і Церква зможуть побачити «мерзоту запустіння» в місці, де їй не належить бути; якщо ж навернемося і будемо вірні Христовому Слову, то для Чину відкриються нові горизонти, особливо праця в науковій і місійній ділянці, особливо поза Галичиною і навіть між іншими народами.

Після Божественної літургії о. Протоігумен Йоан Школик подякував усім присутнім та привітав ювілярів 2021 року. Цього року 75-ліття життя та 50-ліття ієрейських свячень відзначає о. Василій Мендрунь, ЧСВВ, вислужений протоігумен, довголітній магістр новиків, поет, член Спілки письменників України; 50-ліття складення довічних обітів у Чині – о. Володимир Палчинський, ЧСВВ, невтомний працівник на пасторальній ниві, довголітній настоятель Золочівського, а пізніше Івано-Франківського монастиря; 25-ліття складення довічних обітів у Чині святкують отці Порфирій Шумило, ЧСВВ із Підгірців, Рафаїл Стефурак, ЧСВВ з Києва, Марко Максимів, ЧСВВ, настоятель монастиря у Володимир-Волинському, Теодор Пилявський, ЧСВВ з Івано-Франківська. З цієї нагоди від імені Провінції ювілярам вручили ювілейні грамоти.

Святкування продовжились у приміщенні монастиря. О. Єронім Грім, ЧСВВ виголосив доповідь на тему «Стан Василіянського чину у другій половині ХІХ століття. 1850-1881 роки». Доповідач наголосив, що у 2022 році наш Чин відзначатиме 140-ліття Добромильської реформи, а наступного, 2023 року – 400-ліття мученицької кончини святого священномученика Йосафата, архиєпископа Полоцького. У доповіді на основі документальних свідчень о. Єронім представив стан Василіянського чину в середині ХІХ століття, причини поступового занепаду та процеси зародження Великої реформи, яка увійшла в історію під назвою Добромильської. Внаслідок обмежень, які запроваджувала влада Австрійської держави, інших історично-політичних обставин, послаблювалась духовна завзятість всередині Чину, що призвело до браку покликань та внутрішньої дезорганізації. Переглядаючи історичні події, отці Василіяни можуть окреслити відповіді на численні виклики, перед якими стоїть Церква і суспільство сьогодні.

 

*******

 

 

 

*******

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

НОВИНИ ЦЕРКВИ

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції